Saukko -kesäleiri


Saukko-leirillä on Helppo tulla tunnus. Kiinnitämme huomiota seuraaviin tunnuksen osa-alueisiin: Hyvä olla, ruoka, raha, liikkuminen, hygienia, lepo, lääkitys ja ensiapu sekä katsomus.
Saukko-leirillä on Helppo tulla tunnus. Kiinnitämme huomiota seuraaviin tunnuksen osa-alueisiin: Hyvä olla, ruoka, raha, liikkuminen, hygienia, lepo, lääkitys ja ensiapu sekä katsomus.
Aika: 1.-5.8.2023
Paikka: Kunstenniemi, Rymättylä, Naantali

Lätynkääntäjien oma kesäleiri SAUKKO järjestetään seurakuntayhtymän leirikeskuksessa Kunstenniemessä Rymättylässä.

 

Kenelle?

Leirille ovat tervetulleita kaikki lätynkääntäjät sudenpennuista aikuisiin. 

Sudenpennut ovat leirillä 1.-3.8. Muiden leiri on 1.-5.8.

 

Ilmoittautuminen

Leirille ilmoittaudutaan Kuksa-lomakkeella: https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/tilaisuus_ilmoittaudu.aspx?Id=62295

Ilmoittautuminen päättyy 15.6.

 

Lähtö

Leirille lähdetään Lausteelta tiistaina 1.8. noin klo 9. Kuljemme leirille bussilla.

 

Paluu

Sudenpentujen leiri loppuu torstaina 3.8. Silloin perheet ovat tervetulleita tutustumaan leiriin ja samalla hakemaan väsyneen sudenpennun kotiin. Aika tarkentuu myöhemmin, mutta joskus illalla. Tarjoamme perheille leiriherkkuja iltapalaksi.

Muiden leiri loppuu lauantaina 5.8. Paluu Lausteelle tapahtuu noin klo 15.

 

Leirin hinta ja maksaminen

Leirimaksu on sudenpennuilta 30 euroa, muilta 60 euroa. Hinta sisältää leirin ohjelman, ruuat ja kuljetukset.

Leiri maksetaan etukäteen Lätynkääntäjien tilille FI 50 5711 6140 0380 07. Kirjoita viestikenttään Saukko + osallistujan nimi.

Leirimaksusta voi saada vapautuksen. Lue lisää tapahtumamaksusäännöistä.

 

Mitä leirillä tapahtuu?

Leiripaikka on meren äärellä, joten ohjelmassa on paljon veteen ja purjehtimiseen liittyviä asioita. Harjoittelemme myös muita mielenkiintoisia partiotaitoja sekä tutustumme saaristolaisuuteen.

Nukumme teltoissa. Leiripaikalla on myös mökki.

 

Varustelista

Tarkka varustelista julkaistaan myöhemmin. Joitakin vinkkejä jo nyt.

  • Makuupussi ja makuualusta teltassa nukkumista varten
  • Uima-asu
  • Partiohuivi
  • Sään mukaiset ulkovaatteet
  • Hattu suojaamaan auringolta
  • Ruokailuvälineet: muovinen syvä lautanen (2 kpl), muki sekä kestävät aterimet
  • Juomapullo
  • Istuinalusta

 

Leirin johtajat

Leirin vastuullisina johtajina ovat Hilu (Hilkka) Näse ja Enni Näse. Leirillä on myös muita aikuisia.

Jos leiristä on kysyttävää, Hilu vastaa: 0445688766.